9 cze, 2021

Praktyka zawodowa czy podmiot leczniczy?

Zastanawiasz się, w jakiej formie prowadzić przychodnię POZ? Co wybrać? Praktyka zawodowa czy podmiot leczniczy? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule.

Praktyka zawodowa czy podmiot leczniczy?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw spróbuję wytłumaczyć, czym się różni jedno od drugiego. Nie będzie to łatwe zadanie, bo ustawa nie definiuje ani jednego, ani drugiego.

Otóż istotą praktyki zawodowej jest to, że lekarz wykonuje czynności zawodowe osobiście. W ramach praktyki zawodowej lekarz nie może zatrudnić innego lekarza. Natomiast istotą podmiotu leczniczego jest świadczenie usług medycznych przy pomocy przedsiębiorstwa. W ustawie o działalności leczniczej to przedsiębiorstwo nosi nazwę “zakładu leczniczego”. Podmiot leczniczy może świadczyć usługi za pomocą swoich pracowników.

Zakaz zatrudniania lekarzy w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej

Bardzo często prosicie mnie o pomoc w rejestracji podmiotu leczniczego. Rozwijacie swoje biznesy i chcecie zatrudnić innych lekarzy. W ramach indywidualnej praktyki lekarskiej jest to niemożliwe – lekarz nie może zatrudnić innego lekarza. Natomiast w ramach podmiotu leczniczego, owszem – może.

Możliwość zatrudnienia lekarza jest podstawową przewagą podmiotu leczniczego nad praktyką zawodową. Jest to najczęstsza przyczyna przekształcenia praktyki zawodowej w podmiot leczniczy.

Niektóre kontrakty NFZ są zastrzeżone tylko dla pomiotów leczniczych

Rozważasz zawarcie kontraktu z NFZ? Sprawdź, czy kontrakt, który chcesz podpisać, nie jest zastrzeżony tylko dla podmiotów leczniczych.

Nie można prowadzić indywidualnej praktyki zawodowej w formie spółki z o. o.

Jeżeli masz zamiar prowadzić działalność leczniczą w formie spółki z o. o., to tylko jako podmiot leczniczy.

Praktyki zawodowe mają do wyboru tylko następujące formy:

  • jednoosobowa działalność gospodarcza dla indywidualnej praktyki lekarskiej,
  • spółka cywilna, spółka jawna, spółka partnerska dla grupowej praktyki lekarskiej.

Natomiast spółki z o. o. są zastrzeżone tylko dla podmiotów leczniczych.

Czy warto prowadzić działalność leczniczą w formie spółki z o. o.? Napisałem na ten temat artykuł i nagrałem o tym odcinek podcastu. Możesz poczytać o posłuchać tutaj>>>

Jeżeli nie masz prawa do wykonywania zawodu, to tylko podmiot leczniczy

Praktyki zawodowe są zastrzeżone tylko dla lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów. Jeżeli nie masz prawa do wykonywania któregoś z tych zawodów, to możesz udzielać świadczeń tylko w ramach podmiotu leczniczego. Zatrudniając oczywiście lekarza, pielęgniarkę lub fizjoterapeutę.

Praktyka zawodowa czy w podmiot leczniczy – kwestie lokalowe

Przepisy zezwalają na prowadzenie praktyki zawodowej w lokalach mieszkalnych. Warunkiem jest jednak wyodrębnienie pomieszczeń, w których udzielane są świadczenia, od pomieszczeń innych użytkowników lokalu.

Natomiast podmioty lecznicze mogą udzielać świadczeń tylko w lokalach użytkowych.

Co zatem wybrać – praktyka zawodowa czy podmiot leczniczy?

Sprawa do indywidualnego rozważenia.

Jeżeli nastawiasz się na rozwój, to polecam Tobie podmiot leczniczy. Kto wie, czy w najbliższej lub w dalszej przyszłości nie będzie potrzebował zatrudnić lekarzy?

Przekształcenie indywidualnej praktyki zawodowej w podmiot leczniczy

Jeżeli już jesteś na tym etapie rozwoju, że potrzebujesz dowiedzieć się, jak wygląda przekształcenie indywidualnej praktyki zawodowej w podmiot leczniczy, to zajrzyj tutaj>>>

Możesz też posłuchać podcastu pt. przekształcenie indywidualnej praktyki zawodowej w podmiot leczniczy.

Ponadto zapraszam do poczytania o tym, jak założyć własną przychodnię POZ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *